Bashkëpunëtori i ngushtë i presidentit Rugova: Ja si reagoi ai kur u pyet nga “Der Spiegel” për zgjidhje me serbët

0
360

Ish-bashkëpunëtori i ngushtë i presidentit Ibrahim Rugova, Adnan Merovci, ka shkëputur një pjesë të intervistës së tij dhënë për gazetën gjermane “Der Spiegel”.

Në këtë intervistë dhënë para 29 vitesh, presidenti Rugova ishte pyetur për një zgjidhje paqësore mes shqiptarëve dhe serbëve.  Ai kishte thënë se nëse Serbia do të përpiqej që të shtypte identetin tonë kombëtar, atëherë do të kishte një kryengritje, përcjell Bota sot.

Më poshtë postimi i plotë i Merovcit: