Abazi: Duhet gjendur një zgjidhje sa i përket konflikti më të vjetër në botë

0
180

Njohësi i zhvillimeve politike në vend, Haki Abazi përmes një statusi në faceboook ka komentuar konfliktin e fundit në Palestinë.

Abazi ka shkruar se çdo gjë sot ne Jerusalem dhe në qytetet tjera të okupuara është e njejte me okupimin që kemi kaluar dhe tentimit për të shpallur cdo cope toke “të shenjte”.

Më poshtë mund të lexoni statusin e plotë:

Nese nuk mundemi me ndihmu Palestinen se paku nuk kemi nevoje te jemi servil para nje cmendurie. Cdo gje sot ne Jerusalem dhe ne qytetet tjera te okupuara eshte e njejte me okupimin qe kemi kaluar dhe tentimit per te shpallur cdo cope toke “te shenjte”. Ato 37 viktima te shkaktuara sot pa asnje aresyje jane djemt e vajzat e familjeve qe e duan venin e tyre dhe te paarmatosur po protestojne kunder nje akti provokues dhe aspak paqedashes. Une jam me Obamen dhe vijen e poltikes Amerikane qe kerkon zgjidhje te konfliktit em te vjeter ne bote. Obama ka kerkuar gjate gjithe mandatit te tij te mos behet okupimi i Jerusalemit Lindor dhe demolimi i shtepive te Palestinezve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here