Kapen pesë udhëheqës të ISIS-it

0
96

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump njoftoi të enjten në Twitter se pesë prej udhëheqësve më të kërkuar të ISIS janë kapur, transmeton Gazeta Express.

Një këshilltar i sigurisë në qeverinë e Irakut tha disa orë më parë se agjentët irakenë po mbanin një ndihmës të lartë të udhëheqësit të ISIS Abu Bakr al-Bagdadi dhe përdorën një aplikacion në telefonin e tij celular për të joshur katër komandantë nga grupi në një kurth.

Agjentët irakenë përdorën aplikacionin e mesazheve të telegramit në telefonin celular të Eithawi për të joshur komandantët e tjerë të Shtetit Islamik që të kalonin kufirin nga Siria në Irak, ku u kapën.

Operacioni është kryer në bashkëpunim me forcat amerikane, pjesë e një koalicioni të udhëhequr nga amerikanët që luftojnë kundër Shtetit Islamik në të dy anët e kufirit irakian-sirian.

Pas kapjes, agjentët e inteligjencës irakiane dhe amerikane ishin në gjendje të zbulonin llogaritë bankare të përdorura nga grupi dhe gjithashtu kodet e komunikimit sekret që ai përdorte.

Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme/kapen-pese-udheheqes-te-isis-it-534793/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here