Rikthehet Ebola në Kongo, konfirmohen dy raste

2
243

Ministria e Shëndetësisë së Kongos ka konfirmuar dy raste të Ebolas në këtë vend të Afrikës Qendrore.

Këto raste vijnë pas gati 10 muajsh pas përfundimit të një shpërthimi të mëhershëm.

Ministria e Shëndetësisë tha të martën se pesë mostra janë marrë nga rastet e dyshuara në Bikoro në veriperëndim.

Ajo tha për pesë mostrat e dërguara në Institutin Kombëtar të Kërkimeve Biologjike në Kinshasë, dy u kthyen pozitivisht për Ebola.

Ajo tha që nga njoftimi i rasteve më 3 maj, asnjë vdekje nuk është raportuar mes atyre të hospitalizuar ose në mesin e personelit shëndetësor.

Ministria tha se një ekip ekspertësh do të shkojë në Bikoro të mërkurën për të mbikëqyrur dhe ndihmuar në monitorimin e situatës për të shmangur përhapjen e mëtejshme të sëmundjes.

Lexo më shumë në: http://www.gazetaexpress.com/lajme/rikthehet-ebola-ne-kngo-konfirmohen-dy-raste-533985/?utm_source=referral&utm_medium=web&utm_campaign=copyright

2 COMMENTS

  1. 994067 962837My brother suggested I would possibly like this blog. He was once entirely correct. This submit really created my day. You cant believe just how so a lot time I had spent for this info! Thank you! 330397

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here