LDK ende pa qëndrim zyrtar për hetimin e SHIK-ut

0
53

komisionin hetimor nuk është diskutuar ende. “Ende nuk është diskutuar në organet e LDK-së për qëndrimin në lidhje me nismën e VV-së për të hetuar SHIK-un nga Komisioni Hetues Parlamentar” ka përfunduar Çuni.

Krijimii një Komisioni Parlamentar për ta hetuar veprimtarinë e ish Shërbimit Informativ të Kosovës (SHIK), është nisma e re e Lëvizjes Vetëvendosje. Për ta realizuar nismën për hetimin e SHIK-ut, Vetëvendosje po kërkon edhembështetjen e deputetëve të Lidhjes Demokratike tëKosovës.

Vlen të theksohet se Lëvizja Vetëvendosje tentoi ta formonte këtë komision edhe në legjislaturën e katërt, mirëpo nëatë kohe kishte arritur ti mblidhte vetëm 27 nënshkrime, derisa në të pestën i ka mbledhur 38 nënshkrime.

Kësaj radhe, Vetëvendosje shpreson t`i mbledhë 40 nënshkrimet e nevojshme të deputetëve përnjë hetim gjithëpërfshirës të SHIK-ut.

Mirëpo, a do ta përkrahin nismën e VETEVENDOJSES,deputetët e LDK-së?

Për gazetën “Bota sot”, kanë folur Deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës, të cilët thonë se kjo çështje nuk është diskutuar brenda organeve të partisë.

Nuk është diskutuar ende

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Anton Çuni, ka thënë për “Bota sot” se qëndrimi i VV-së për komisionin hetimor nuk është diskutuar ende.

Image
Anton Quni
FOTO GALERI
“Ende nuk është diskutuar në organet e LDK-së për qëndrimin në lidhje me nismën e VV-së për të hetuar SHIK-un nga Komisioni Hetues Parlamentar” ka përfunduar Çuni.

Pothuajse të njëjtën përgjigje e tha edhe deputeti tjetër nga radhët e LDK-se Driton Selmanaj

Ai për “Bota sot” tha brenda grupi parlamentar të LDK-se nuk është diskutuar një temë e tillë dhe nuk është paraparë ndonjë formim apo diçka e tillë.

Kriminelet enden të lirë

Deputetja e Lidhjes Demokratike tëKosovës, Valentina Bunjaku Rexhepi nënjë prononcim për “Bota sot” ka thënë se LDK-ja nuk mund të formojë një komision të tille pa praninë e faktorin ndërkombëtar.

Image
Valentina Bunjaku
FOTO GALERI
“Vrasjet e pasluftësjanë plaga më e rëndë e LDK-së dhe vendit nëepokën e re. Dora e zezë me vrasjet e njerëzve dhe veprimtareve më tëçmuar i dha një goditje të rëndë vendit. LDK nuk e besoj që mundet pa faktorin ndërkombëtar të formoj një komision për hetimin e këtyrevrasjeve. Një komision i tille nuk ka mundur të kryeje një mision tëtillë derisa kriminelet enden të lire kudo, madjeurdhërdhënësit e tyre si duket gjenden edhe nëpër institucione tëvendit. Ne nuk mundemi tëparagjykojmëpërderisadrejtësiandërkombëtare nuk e merr nëdorën e saj dhe nëbashkëpunim me vendoret të kryej këtë mision tëshenjtë, si duket vendimtar për të ardhmen tonë dhe të vendit” ka përfunduar Rexhepi.

Iniciativë jo e duhur

Ndërsa, deputeti tjetër i LDK-së Ramiz Kelmendi ka thënë për “Bota sot” se Gjykata Speciale duhet të merret me vrasjet e pasluftës.

Image
Ramiz Kelmendi
FOTO GALERI
“Mendoj që kjo çështje ka hapësirë për diskutim dhe nuk është njëiniciativë e mirë dhe e saktë për arsye se, nëse dikush duhet të flasë për vrasjet politike atë duhet tëibëjë gjykata speciale, megjithatë në qoftë se partia merr një vendim të tillëka hapësire për diskutime se për çfarë qëllime do tëbëhej, mirëpo nuk mendojë qëështë njëiniciativë e duhur. Ndërsa,nëse partia bashkarisht vendos unë jam pro” ka përfunduar Kelmendi.

Nuk është diskutuar ende

Ndërkaq, Deputetja Besa Gaxherri nënjë prononcim për “Bota sot” ka thënë se ka tema më te rëndësishme se formimi i këtij komisioni.

Image
Besa Gaxherri
FOTO GALERI
“Nëradhë të parë ne nuk kemi informata zyrtare qëka iniciuar dikush themelim tëkëtijkomisioni hetimor për SHIK-un. Ne nuk e kemi diskutuar ende këtë çështje. Në situatën që jemi me këto tema më tërëndësishme, nuk mund të diskutohet për këtë, ndërsa në parti nuk është diskutuar ende rreth kësaj çështje” ka përfunduar Gaxherri.

Shërbim i keqe për veten e i mirë për ata që nuk duhet

Ndërsa nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës Agim Veliu në një prononcim për “Bota sot” ka thënë se LDK-ja është kundër një komisioni të tillë.

Image
Agim Veliu
FOTO GALERI
“Në këto rrethana çfarë është kuvendi iRepublikës së Kosovës nuk besoj që mund të bëhet një hetim imirëfilltë, dhe qëndrimii Lidhjes Demokratike të Kosovës deri tash që nuk ka ndryshuar, është që ne nuk përkrahim nisma të tilla ku nuk jemi të sigurt për një hetim gjithëpërfshirës dhe të mirëfilltë, sepse në këtëmënyrë nëse veprohet me nguti kur nuk e kemi këtë siguri mund të bëhet vetme një shërbim i keq për veten e i mirë për ata që nuk duhet.Gjykata Speciale i ka tëspecifikuar çështjet për të cilatdo të merret, tash për tash ne si LDK jemi kundër një komisioni të tillë dhe qëndrimi jonëideritanishëm është që në këso rrethana qëështë kuvendi nuk mund të bëhet hetim irregullti SHIK-ut” ka përfunduar Veliu.

Kur numrat janë ndryshe, funksionin drejtësia ndryshe

Ndërsa deputetja Lirije Kajtazi ka thënë se kur vetëdijesohen njerëzit, formohet komisioni për SHIK-un, përcjell “Bota sot.

Image
Lirije Kajtazi
FOTO GALERI
“Jo, LDK nuk e përkrahë këtë nismë, me këtë strukturë- argat të këtij formacioni dhe me këtë disfavor numrash, ndodhë veç shpërlajmë e SHIK-ut. Kur numrat janë ndryshe dhe vetëdijesohennjerëzit, flasim ndryshe dhe drejtësia funksionon ndryshe” ka përfunduar Kajtazi.

Për formimin e komisionit LDK-ja duhet të jetë në pozitë

Ish Ministrja e Tregtisë dhe Industrisë, aktualisht deputete në parlamentin e Kosovës Hykmete Bajrami në një prononcim për“Bota sot” ka thënë se nuk mundet të formohet një komision ku LDK-ja nuk e ka shumicën.

Image
Hykmete Bajrami
FOTO GALERI
“Ne e shohim të arsyeshme dhe patjetër që do ta bëjmë një gjë të tillë por vetëm atëherë kur jemi dhe do ta kemishumicën e komisionit,dhe jo të hymë sa për të hetuar dhe dikush ta mbivotojë në fund një raport i cili do ta prodhojnë. Në kombinime të parlamentin çfarë jemi tani nuk mundet me u formu një komision ku opozita e ka shumicën, ne duhet me qenë në kombinim të tillë ku faktikisht LDK duhet të jetë ose në pozite ose diçka e ngjashme ,ku në mënyrë kur të formohet komisionete tillë hetueseLidhja Demokratike e Kosovës ta ketë shumicën, LDK me qenë me grupin e shumicës ,për momentin nejemi Opozitëdhe si të tillë nuk e kemi shumicën. Ne kemi diskutuar disa herëqë ne nuk mundemi të fillojmë tahetojmë dhe të mos nxjerrim asgjë si përfundim sepse dotë prodhohet një raporti i cili do të mbivotohet në këtë rast nga partnerët e koalicionit edhe në qoftëse ne nuk pajtohemi me përmbajtjen e raportit, dhe kur kryhet një hetim, ai hetim është i mbyllur. Kështu që LDK-ja e them për mendimin editëvetë fundit,është në gjendjen ta bëjë në qoftë se bënë pjesë në shumicë.

Shërbimi Informativ i Kosovës kishte nisur të funksiononte në kuadër të Qeverisë së Përkohshme të Kosovës deri në janar të vitit 2000. Atë vit dhe më 2001, ishin bërë biseda për legalizimin e SHIK-ut n ,ku kjo organizatë udhëhiqej nga krye parlamentari i tanishëm Kadri Veseli.

Ads by Revcontent
From the Web
Fake? – 13 Pictures You Won’t Believe Are Real. #10 Will Wow You
You Won’t Believe What Happened After This Selfie Was Taken
Last Photo: What Happened After This Photo Was Horrifying
8 Celebrities You Won’t Believe Were Filthy Rich
Lexo të radhës
“Qeveria e Haradinajt e meriton të shkojë në shtëpi”Aliu: Demarkacioni në dëm të qytetarëve, Kosova u kushtëzua nga ndërkombëtarëtAbdullahu: Thaçi nuk duhet të jetë president, e lëre më të udhëheq dialogun me Serbinë FJALË KYÇELDKKOMISIONISHIK

PROMOTED CONTENT by Mgid

8 Celebs Made Famous By Their Sexy Body Parts
brainberries.co

8 Celebrity Body Parts That Won The Internet
brainberries.co

You’ll Be Amazed To See What These Thrill Seekers Can Do
brainberries.co
KOMENTET
comments powered by Disqus
TË TJERA NGA POLITIKA Krasniqi: Duhet të përkrahet iniciativa e Vetëvendosjes për hetimin e SHIK-ut
POLITIKA24 MARS 2018
Krasniqi: Duhet të përkrahet iniciativa e Vetëvendosjes për hetimin e SHIK-ut
Njohësi i çështjeve politike, Faik Krasniqi, në një prononcim për “Bota sot”, ka komentuar iniciativën e Vetëvendosjes për formimin e një komisioni hetues parlamentar kundër SHIK-ut. Ai thotë se do ishte mirë që…

Specialja do të zbardhë vrasjet politike të periudhës 98-2000
POLITIKA24 MARS 2018
Specialja do të zbardhë vrasjet politike të periudhës 98-2000
“Enver Maloku, Xhemajl Mustafa, Shaban Manaj, Ukë Bytyçi, Tahir Zemaj, Smajl Hajdaraj, janë disa nga viktimat e terrorit politik në Kosovë. Është sulmuar disa herë edhe Presidenti historik i Kosovës, Ibrahim Rugova. Milosheviçi e mori peng…

Paaftësia politike dhe juridike shkak për humbjen e territorit
POLITIKA23 MARS 2018
Paaftësia politike dhe juridike shkak për humbjen e territorit
Negociatat në mes të Kosovës dhe Malit të Zi për ta caktuar kufirin nisën në vitin 2012. Ndërsa përfundimisht me 26 gusht 2015, zëvendëskryeministri i atëhershëm i Kosovës, njëherësh ministri i Jashtëm, Hashim…

Rasti Dehari, rikthen “luftën” Vetëvendosje-PDK
POLITIKA23 MARS 2018
Rasti Dehari, rikthen “luftën” Vetëvendosje-PDK
Edhe pse janë bërë dy vite e gjysmë nga vdekja e aktivistit të Vetëvendosjes Astrit Deharit ende nuk është zbardhur plotësisht rasti i tij. Për këtë çështje gjatë javës së kaluar është mbajtur…

Haki Abazi hedh dyshimet: Sharjet e Kadri Veselit ndaj VV-së nuk janë të rastësishme
POLITIKA23 MARS 2018
Haki Abazi hedh dyshimet: Sharjet e Kadri Veselit ndaj VV-së nuk janë të rastësishme
Gjuha banale e përdorur nga kryeparlamentari i vendit Kadri Veseli, ndaj deputetëve të opozitës, është bërë objekt kritikash ndaj tij. Veseli, në seancën e jashtëzakonshme të thirrur për të miratuar Marrëveshjen e…

Bashkëluftëtari i Zahir Pajazitit “thumbon” AAK-në: Nuk mund të jem në një parti që falin toka
POLITIKA23 MARS 2018
Bashkëluftëtari i Zahir Pajazitit “thumbon” AAK-në: Nuk mund të jem në një parti që falin toka
Ish bashkëluftëtari i Zahir Pajazitit, Avni Ajeti, në një prononcim për “Bota sot”, tregon arsyen e dorëheqjes së tij nga AAK-ja. Ai thotë se nuk qëndron në një parti ku japin toka, dhe se në fillim ishte me Haradinajn…

A po ndahet Vetëvendosja në Prishtinë, flet asambleistja
POLITIKA23 MARS 2018
A po ndahet Vetëvendosja në Prishtinë, flet asambleistja
Pas ndarjes në Kuvendin e Republike se Kosovës, duket që Vetëvendosje është duke u ndarë edhe në Asamblenë Komunale. 17 asamblistët e Vetëvendosjes tashmë kanë filluar t’i bëjnë publike se a janë me Shpend…

LDK-ja është në pozitë ideale për të shkuar në zgjedhje
POLITIKA23 MARS 2018
LDK-ja është në pozitë ideale për të shkuar në zgjedhje
Politologu Gurakuq Kuqi ka thënë për “Bota sot” se LDK-ja është në pozitë ideale për të shkruar në zgjedhje, pasi që Lëvizja Vetëvendosje është përçarë dhe se koalicioni qeverisës…

“Kapadaillëku” dhe dorëzimi i Haradinajt përballë LDK-së
POLITIKA23 MARS 2018
“Kapadaillëku” dhe dorëzimi i Haradinajt përballë LDK-së
Megjithëse ratifikimi i marrëveshjes për Demarkacionin u votua dhe kaloi me 80 vota ‘’pro’’, kryeministri Haradinaj, nuk e pati dhe aq të lehtë ta bindte LDK-në për ta votuar këtë marrëveshje. Ani pse LDK e kishte…

LDK tregon edhe njëherë fuqinë e saj!
POLITIKA23 MARS 2018
LDK tregon edhe njëherë fuqinë e saj!
Kohëve të fundit, në media u publikuan shkrime të cilat shkruanin se ka një përçarje brenda LDK-së, por uniteti i LDK-së u dëshmua të mërkurën kur u votua marrëveshja për Demarkacionin me Malin e Zi, ku i gjithë grupi…

Kushti i dytë për vizat, Lepaja: Do të ketë improvizim të luftës kundër krimit dhe korrupsionit
POLITIKA23 MARS 2018
Kushti i dytë për vizat, Lepaja: Do të ketë improvizim të luftës kundër krimit dhe korrupsionit
Ratifikimi i marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi dhe luftimi i krimit të organizuar dhe korrupsionit. Këto ishin dy kushtet nga Bashkimi Evropian për Kosovën, për të fituar liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës. E tani, pas…

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here