Ky është uji që shëron migrenën, sinozitin, astmën dhe epilepsinë

0
390

Lëngu i kokosit, quajtur ndryshe si ‘Lëngu i Jetës’, ka vlera tepër ushqyese dhe ofron një gamë të gjerë të përfitimeve shëndetësore.

Shumë studime kanë treguar se ai vepron si antioksidant i fuqishëm, anti-inflamator, antibakterial, dhe si agjent antiviral, duke ndihmuar në trajtimin e kushteve shëndetësore të ndryshme.Lëngu i kokosit është i mbushur me sheqerna, vitamina, minerale dhe aminoacide. Përfitimet e saj shëndetësore,

të tilla si ulja e presionit të lartë të gjakut, i atribuohet këtyre vlerave ushqyesve. Arsyet pse uji apo lëngu i kokosit duhet përdorur sa më parë nga ju:

1. Zvogëlon presionin e gjakut
Uji i kokosit punon si zgjidhje e mahnitshme natyrore për uljen e presionit të gjaku, tek njerëzit me hipertension.
Konsumi i rregullt i ujit të kokosit do të ndihmojë në mbajtjen e niveleve të presionit të gjakut në kontroll.

2. Ndihmon të sëmurët me diabet
Duke qenë të mbushur me elektrolit dhe kalium, uji i kokosit është i nevojshëm nga diabetikët, për të mbajtur nivelin
e sheqerit në gjak, në kontroll.

3. Shëndeti kardiovaskular
Lëngu i kokosit mundëson shëndetin kardiovaskular në nivele optimale. Ai gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut.

4. Ndihmon për të humbur peshë
Ajo që e bën lëngun e kokosit efektiv në nxitjen e humbjes së peshës është përmbajtja e lartë e elektrolitës. Është
gjithashtu një pije izotonike natyrore, e cila ndihmon në nxitjen e metabolizmit.

5. Rrit imunitetin
Uji i kokosit është i mbushur me acid lauric, i cili rrit imunitetin dhe ndihmon në luftimin e infeksionit.

6. Forcon kockat
Për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të kalciumit, uji i kokosit ndihmon në forcimin e eshtrave, muskujve dhe indeve.

7. Përmirëson tretjen
Enzimat Bioaktive të kokosit nxisin metabolizmin dhe permiresojnë tretjen.

8. Anti-plakje
Citokinat e pranishme në ujin e kokosit veprojnë si një masë parandaluese kundër plakjes dhe kancerit. Antioksidanti i
tij mbron trupin nga toksinat dhe kimikatet e dëmshme, të cilat në anën tjetër e mbajnë lëkurën të gjallë dhe të qetë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here