Albulena Haxhiu Ska rriteje pagave per qeverin. për rritjen e pagave dërgohet në Kushtetuese

0
216

Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka bërë të ditur se e ka dërguar në Gjykatë Kushtetuese vendimin e Ramush Haradinajt për rritjen e pagave të gjithë kabinetit të tij.

Thotë se ky vendim i kryeministrit është jokushtetues.

”Vendimin e kundërligjshëm dhe të padrejte për rritjen e pagave, në emër të deputeteve të grupit tonë parlamentar si dhe me mbështetjen e tre deputeteve tjerë të opozitës, sot e kam dërguar edhe në Gjykatën Kushtetuese. Ky vendim është jokushtetues edhe për shkak se ka ndërhyrë në kompetencat e Kuvendit si autoritet legjitim por edhe për shkak se është në shpërputhje me gjendjen socioekonomike. Pas vendimit të drejtë të AKK edhe Gjykata Kushtetuese duhet së pari të vendos për masë të përkohshme pra ta pezulloj këtë vendim, deri në shfuqizim të tij!”, shkruan Haxhiu në Facebook.

Ky reagim i Deputetes së Vetëvendosjes si dhe grupit të saj parlamentar të Kuvendit të Kosovës, erdhi pasi Agjencia kosovare kundër-korrupsionit e ka shpallur të jashtëligjshëm vendimin e Ramush Haradinajt për rritjen e pagave të kryeministrit dhe zyrtarëve të tjerë qeveritarë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here