Bashkpunorë i kujt eshte I dyshuari organ-trafikant i Kosovës është arrestuar në Qipro

0
253

Një njeri i dyshuar për trafikimin e organeve njerëzore është arrestuar në Qipro. Moshe Harel, izraelit, përballet me ekstradimin në Kosovë, ku akuzohet për joshjen e donatorëve të veshkave nga Turqia dhe ish-Bashkimi Sovjetik një dekadë më parë.
Hareli akuzohet se premton deri në 14,500 dollarë pagesa për donatorët, ndërsa organet e nxjerra thuhet se janë shitur kryesisht për përfituesit izraelitë për më shumë se 120,000 dollarë. Disa donatorë thuhet se kurrë nuk paguhen.

Interpol dhe Rusia kishin lëshuar urdhër arresti ndërkombëtar për Harelin. Ekstradimi i tij tani kërkohet nga autoritetet në Kosovë – një provincë e Serbisë që shpalli pavarësinë në 2008, por mbetet e panjohur nga OKB dhe një numër vendesh, përfshirë Qipron.

“Bazuar në një urdhër arresti ndërkombëtar, i dyshuari M.H. u arrestua disa ditë më parë në Qipro. Ai ka qenë një person i kërkuar që nga viti 2010, “tha Baki Kelani, një zëdhënës për policinë e Kosovës, për Reuters.

Hareli akuzohet se është një nga nëntë persona të përfshirë në rrjetin e trafikut të organeve, të drejtuar nga një klinikë në një zonë banimi në Prishtinë. Aktivitetet e tyre të dyshuara u zbuluan në vitin 2008, kur një burrë turk u ankua për dhimbje në aeroportin e Prishtinës pas heqjes së veshkës së tij.

Në vitin 2013, drejtori i klinikës, Lutfi Dervishi dhe djali i tij Arban u dënuan me tetë dhe shtatë vjet përkatësisht për pjesën e tyre në aktivitetet e grupit. Të dy burrat më vonë u fshehën.

Dervishi u kap vitin e kaluar dhe u riaftësua, bashkë me disa të tjerë të përfshirë në këtë rast. Gjyqi është ende në vazhdim. Djali i tij dhe një mjek turk, Yusuf Sonmez, janë ende në arrati.

Kosova nuk është e huaj për rastet e prerjes së dyshuar të organeve dhe autoritetet lokale kanë qenë veçanërisht të ndjeshme ndaj akuzave të këtij lloji, që kur ish-prokurori i OKB akuzoi Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) për korrjen e organeve njerëzore nga serbët e kapur dhe vrarë gjatë dhe pas konflikti i viteve 1998-99. Udhëheqësit e UÇK-së, tani politikanët me ndikim, mohuan akuzat dhe i quajtën një dredhi për të sfiduar pavarësinë e krahinës.

Një hetim i porositur nga BE, i udhëhequr nga një prokuror amerikan, përfundoi në 2014 se “kjo praktikë ndodhi në një shkallë shumë të kufizuar dhe se një numër i vogël i individëve u vranë me qëllim nxjerrjen dhe trafikimin e organeve të tyre”.

Lajmin e ka ba te Ditur nje gazeta e njohuer Rt Question more
https://www.rt.com/news/415136-kosovo-organ-trafficker-arrested/amp/

te gjitha drejta autorit www.nkosove.com

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here