Samsung Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus keshtu duket Telefoni i rij nga Samsung

0
428

Samsung Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus jane produkti me i rij nga njera nder kompanive me te medhaja te prodhimit te telefonave te menqure dekaden e fundit. Samsung me skandalet e shumta dhe me kualitetin qe ka bere kete dekade ka resultuar te jete nje nder shitesit apo perfituesit me te medhenje te telefonave te menqure i te gjitha kohrave,

Samsung Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus jane produkti me i rij nga njera nder kompanive me te medhaja te prodhimit te telefonave te menqure

ndryshe nga Apple qe ka bere revulucion duke ndryshuar tregun e telefonave komplet me paraqitjen ne treg te Iphone 1 me daten 29. Juni 2007 dhe keshtu ndryshuar kahjen se si ne i perdorim dhe shoim telefonat qe bartim cdo dite me vete. Samsung ishte e shpejt ne paraqitjen e telefonave po ashtu te menqur vetem pak kohe me pare.

Sot kompania Samsung eshte nje nder lideret ne kete fush ndryshe nga Nokia e cila ishte shum kohe numer nje ne industrienen e telefonave mobil e cila fatkeqeesisht nuk kishte edhe aq shum fat me ardhjen e telefonave te menqur.

Samsun se fundit ka paraqitur modelin e rij nga seria Samsung Galaxy dhe quhet Samsung Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus qe do te jete natyrisht i 9-nti me rradh nga kjo seri. Daljen nga 8 ne X apo 10 samsung nuk e beri, por vazhdoje me S9 si edhe ne versionet e meparshme, te ketij modeli duke iu referuar numrit te rradhes.

Dizajni i Samsung Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus do te ndryshoje vetem ne disa vende te vogla krahasuar me modelin paraprak

Krahasuar me modelin paraprak dizajni i Samsung Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus do te jete vetem ne disa gjera te vogla siq jane kamera duale do te jete e pranishme vetem ne modelin Galaxy S9 Plus i cili do te jete me i madh se sa ai Galaxy S9, ndersa ne modelin Galaxy S9 do te qendroj edhe ne vazhdim vetem nje kamer, gjiashtu sensori i gishterinjeve (finger print) do te jete nen kamer mbrapa duke mos ndryshuar as ketu asgje.

krakterisitkat do te jene sikur ne vazhdim:

Samsung Galaxy S9 dhe S9 plus: Cka ka brenda?

 • Processor: Qualcomm Snapdragon 845
 • RAM 6GB
 • Display: 5.8in and 6.2in
 • Camera: Two 12-megapixel cameras with 10x optical zoom and 1,000fps
 • Storage: 64GB internal space (up to 256GB with microSD card)
 • Rear-mounted or under-screen fingerprint reader
 • Water-resistant IP68
 • Better battery life over the S8 and S8+ respectively
 • Integration with Bixby
 • USB 3.1 Type-C
 • 3.5mm headphone jack included, with AKG stereo speakers
 • Android 8.0 Oreo

Kamera do te jete ne gjendje te regjistroj ne 1000 fps per te mundesuar super slow-motion efekte

Kamera sipas analistit Ming-Chi Kuo qe ne te kaluar parashihte shum gjera hardwerike dhe softwerike nga produktet e apple dhe samsung, qe thosht dhe doli te jete e vertet qe do te perdor dual lense ne versionin Galaxy S9 plus dhe thuhet se do te jete ne gjendje te prodhoje regjistrime ne 1.000 fps qe do te beje konkuren sony qe eshte e njohur per kamerat e tyre te mire, duke kaluar edhe versionin nga Sony Xperia XZ Premium qe ka mundesi te regjistroj vetem ne 960 fps

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here