Daut Haradinaj kërkon nga Presidenti Thaqi , lirimin gjeneral Sylejman Selimit

0
941

Haradinaj kërkon nga Presidenti, lirimin gjeneral Sylejman Selimit (Foto)
Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj ka mbështetur thirrjet drejtuar Presidentit Hashim Thaçi, nga i cili është kërkuar lirimi i gjeneral Sylejman Selimit dhe shokëve të tij, duke thënë se Drejtësia e vonuar është padrejtësi.
Këtë thirrje në rrjetin social Facebook e kanë mbështetur edhe shumë anëtar të tjerë të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës.
Komandanti i përgjithshëm i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sylejman Selimi, është akuzuar të nga Prokuroria për dhunimin seksual të dy vajzave shqiptare nga Mitrovica gjatë luftës. Prokurori special, Mauricio Salustro, ka ngritur aktakuzë kundër Selimit, Ismet Haxhës, Nexhat Qubrelit dhe Shefki Hysenit për krime lufte kundër popullatës civile.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here