Eksperiment i Deshtuar i PRONTO-s Shkruan Abazi

0
289

Analisti Haki Abazi Tregon Per Eksperimentin E Deshtuar Te Pronto-s.

Shiko Tekstin e Plote Ne Rrjetet Sociale Nga Analisti Haki Abazi.

Eksperiment i deshtuar i PRONTO+

Sa here qe shkruaj dhe permend emra, ka njerez qe me thone mos ju permend emrin. Por kur prejne shirita e rrisin rroga, e bejne perfitime ato i bejne per emrat dhe per vehten e tyre.

Thaci, Veseli, Kuci e Tahiri si duket jane protagonistet e skenarit te erret siq duket tani me ose pa deshire po i bashkohet edhe Haradinaj. Qytetaret dhe shteti nuk do t’i bashkohet skenarit te erret.

Nese tentohet te behen eskivime te ulta per te ikur nga obligimet e dhomave te vecanta te Gjykatese Speciale atehere perveq izolimit do te shenonte humbjen e mardhenjeve edhe me Amerikanet edhe Evropianet. Shtrohet pyetja nese kjo ka qene aresyja e mbajtjes se Haradinajt ne Paris. Krejt respektin per ate qe ka dhene gjate luftes por tani kjo eshte kohe paqe dhe kohe e shtetndertimit dhe askush nuk e ka cmimin dhe vleren e shtetit. Per Thacin dhe Veselin e dime qe kane “shitur” vehten qe nga Rambuje dhe jane detyruar te bejne vepra te ndyta dhe antishteterore qe 15 vite, Kuqi qe tani ka mshehur koken poashtu ka pranuar gjykaten speciale dhe vete po keta kane shtyer drejt fusnotes dhe pranimit te gjykates speciale ne parlament. Terheqja e cfaredoshme eshte shapllje lufte me bashkesine nderkombetare. Keta nuk flasin ne emer te popullit e as shtetit. Njerezit qe kane kapur drejtesine dhe shtetin ne vend nuk mund te marrin vendime ne emer te shtetit dhe popullit per nje gje kaq te rendesishme dhe jetike per ekzistencen e vendit dhe mardhnjeve me bashkesine nderkobtare qe ka perkrahur shtetformimin dhe mbrojtjen e vendit. Askush nuk do te paguaj cmimin e izolimit per Hashimin dhe cubat e Klanit PRONTO. Kjo llogari bankare eshte ne minus qe nje kohe te gjate. Pavaresisht reagimit nese ata jane ne listen e te akuzuareve une me doren time do t’i dorezoja keta njerez ne gjykaten speciale. Keta vet e kane pranuar ate gjykate dhe tani eshte koha qe keta t’i pergjigijgjen. Ne fakt edhe UCK dhe emri dhe vepra e saj do te pastrohej nga keta zaptues dhe keqperdorues te luftes dhe emrit te UCK.

Eshte koha per LDK dhe VV te tregohen vizionar dhe te mos paraqiten fare nese seanca e jashtezakonshme e parlamentit do te caktohet per te anuluar bashkepunimin me Gjykten Speciale. Jo per te sabotuar parlamentin por per te mos lejuar qe nje vendim i tille te behet pika kthese e historise se mardhenejve me perendimin dhe sigurisht qe e ardhmja nuk eshte ne Lindje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here