Biografia e Rapsodit Ibish Brojes

0
1434

Ibish Broja
Vendlindja: Burojë E Drenicës
Këndon kryesisht: Popullore Rapsodike
Ibish Broja është një këngëtar i njohur. Që në moshë të re, rapsodi i mirënjohur shqiptar, Ibish Broja kishte pushtuar zemrat e adhuruesve të folklorit burimor shqiptar. Për 60 vjet me radhë, Broja interpretoi me mjeshtri të madhe këngët e traditës sonë historike, duke depërtuar edhe jashtë kufijve shqiptar, nëpër festivale ndërkombëtare.
I cilësuar si tenor me ipostim natyral, Ibish Broja i dha folklorit tonë zërin e tij brilant dhe këngën e pastër burimore. Ibish Broja ndërroi jetë në vitin 2012 në moshën 73 vjeçare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here