15 Lëngje me te shtrejta ne bote, disa madje edhe i perdorim vet

0
740

Kur të mendojme për gjera të shtrejta shpesh na shkon mendja të gjerat si Ari dhe dijamant por kurr nuk mendojm për disa nga gjerat e permendura me posht se mund të jene aq të shtrejta.

Ne kemi bere nje list me Lëngjët me të shtrejta në bote, dhe disa nga resultatet jane goxha të quditshme.

Pasi që nuk mund të flasim në kilogram në duhet të shfrytëzojmë Litra, por në kete shembull do të flasim në Galone pasi që kështu shfrytëzohet në industri.

Fillojme menjëherë me numrin 1 e cila eshte Leter e lenget – 150 Dollan për Galonë

LEter e lenget sot perdoret për shum gjera të ndryshme si pershmebull për të përmirësuar gabimet që janë bere me ngjyre. Sot ky produkt eshte bere goxha multifunksional: ju mund të krijuar textura të ndryshme të letrës, apo gjera të vesllueshme.

 1. Penicilina – 226 Dollar për Galonë

Penizilina eshte nje antibiotike që perdoret në shum raste dhe mënyra, që përmban peniciline V, Penecilin G, Benzathene peneciline, edhe pencanine peneciline. në esense perdoret për të shëruar infeksione të ndryshme.

 1. Vaj Patchouli essential – 605 Dollar për Galonë

Ky vaj i shtrjt eshte njerrur nga fletat e freskëta apo edhe të terura të nje bime e quajtur Pogostemon, perdoret në industri të ushqimit për produkte të shtrejta, por punon edhe si antiseptik, ndihmon si tretman i ftohjes, infenksione fungale, por edhe për gurë në veshkë. Dhe aroma ndihmon në ndaj aromës se keqe në trup.

 1. Gjaku i njeriut – 1.330 për Galonë

Nje njeri i rritur përmban mesatarisht 1.3 Galonë të gjakut. Trupi juaj nuk mund të mbijetoj pa të natyrisht, sot shum njerz dhurojnë gjak, po prap se prap procesimi dhe mirëmbajtja e gjakut eshte proces i shtrejt, kjo tregon çmimin.

 1. Gamma hydroxybutyric acid (GHB) — 2.210 dollar për Galonë

GHB gjithashtu edhe e njohur si 4-hydroxybutanoic acid, në përgjithësi shfrytëzohet si tretman për narcolepsy, insomnia, cataplexy, dhe alcoholism. Gjithashtu eshte produkt i vinës, fruteve të citrusit, dhe fermentimi i mishit. Shitja e GHB eshte e ndaluar në shum shtete.

 1. Lack për gishtrinje – 2.200 Dollar për Galone

Ky çmim eshte i nxjerrur na Essie Brandi i cili prodhon disa nga lack me të ndritshme në bote. Ka disa nga brendet tjera që kërkojnë edhe me shum për lack të gjishtrinjeve.

 1. Ngjyra e zeze për printer – 2.380 dollar për Galone

Quditeni? Ashtu ishim edhe në, po kjo nuk eshte as afër se cfar do të shihni me posht. Por duhet të dini se në po flasim për ngjyra të kualitetit të lart. Kompanite shpenzojnë shum para në zbulimin e nje kualiteti edhe me të lart, për ngjyre të printerit dhe si pasojle çmimi rritet.

 1. Merkuri – 2966 dollar për galonë

Merkuri eshte metali i vetëm që eshte e lenget në temperatur të dhomës, edhe eshte me se shumti i përdorur për termostate, por intrustria e kimies, e metalit, dhe agrikultura gjithashtu e pëlqejnë.

 1. Insulina – 13.100 dollar për galonë

Insulia eshte e prodhuar në menyre natyrale nga pankreasi juaj. E rregullon glukozën e gjakut në trupin tuaj, dhe përmirëson proceset metapolistike. Isulia eshte esensiale për diabetiket.

 1. Chanel No. 5 – 23.300 dollar për galonë

Parfumi legjendar që eshte i njohur nga të gjith. për here të pare doli në shitje në vitin 1922, dhe Chanel No. 5 ende eshte nje prej parfumeve me të shitura në treg. Shfrytëzimi i e disa bimëve të rralla, duke i bashkuar me vajra dhe rrenje të rrala e bëjnë kete parfum aq të shtrejt.

 1. Gjaku nga Gaforret patkua – 53.250 dollar për galonë

Gjaku i këtyre Gaforeve nuk përmban hemoglobin, në vend të saj shfrytëzon hemocyanin, që e beje gjakun e saj të Kaltert. Nëse patogjene apo bakterie përzihen me të gjaku ngjizet shum shpejt. Ky kualitet eshte shum i dobishëm në farmakologji për dedektimin e endotoxine në aplikimet medicinale.

Keto gaforret patkua lirohen pasi gjaku të tërhiqet.

Shumica e medikamenteve që në i shfrytëzojmë sot janë testuar duke shfrytëzuar gjakun e këtyre gaforreve.

12 LSD – 109.200 dollar për galonë

Kjo Drog e rrezikshme ishte përdorur nga hippies gjat kohrave të luftrafe botrore, eshte tejet e rrezikshme dhe si pasoje eshte e ndaluar në thuajse të gjitha shtetet botrore.

 1. Xehri nga King Cobra – 135.700 dollar për galonë

Ky gjarpër i njohur si gjarpri mbretëror apo King Cobra, eshte nje nder gjerprenjeve me të rrezikshëm në bote. Nje sulm nga ky gjerper mund të vret nje elefant të rritur. Njerzit rrezikojnë jetën e tyre duke nxjerrur xehrin nga këto gjerprenjeve. Por eshte shum i nëvojshëm në prodhimin e disa medikamenteve për shërimin dhe trajtimin e Parkinsonit dhe Alzheimerit, trajton shizofrenien, dhe perdoret kundër depresionit.

 1. Xehri nga skorpioni – 34.626.000 dollar për galonë

Ky xeher perveq që eshte shum i rrezikshëm ka edhe efekte të mira për trajtimin e sklerozës se shumfisht, atriti reumatroid, dhe disa sëmundje tjera të rrezikshme.

 

 1. dhe në fund Alkoholi me i shtrejt në bote – 35.59.800 dollar për shishe

Po, po e vërtet eshte, kjo eshte çmimi i D’Amalfi Limoncello Supreme. Eshte prodhuar nga lëmoni i amlifit duke shfrytëzuar tradicione të vjetra italiane. Por kjo nuk eshte cka e bene të shtrejt. Qafa e shishes përmban 3 dijamante, me nga 13 karat. Nje diamat i rrall që peshon 18.5 karat eshte vendosur në mes.

Vetëm 2 shishe janë prodhuar në bote. A e kishit bler ju po të kishit mundësi?

Kjo ishte lista jone e lëngjeve me të shtrejta në bote, ju befasoj ndonjë gje?

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here